Održana sjednica Županijskog odbora za upravljanje obalnim i morskim područjima

  Datum objave: 08.02.2018, 10:15h

Održana sjednica Županijskog odbora za upravljanje obalnim i morskim područjimaOdržana sjednica Županijskog odbora za upravljanje obalnim i morskim područjimaOdržana sjednica Županijskog odbora za upravljanje obalnim i morskim područjimaOdržana sjednica Županijskog odbora za upravljanje obalnim i morskim područjimaOdržana sjednica Županijskog odbora za upravljanje obalnim i morskim područjimaOdržana sjednica Županijskog odbora za upravljanje obalnim i morskim područjimaOdržana sjednica Županijskog odbora za upravljanje obalnim i morskim područjimaOdržana sjednica Županijskog odbora za upravljanje obalnim i morskim područjima

Na dnevnom redu jučerašnje sjednice bio je prijedlog „Preporuka za jačanje otpornosti obala na utjecaje klimatskih promjena - Što bi lokalna uprava, stanovnici i investitori u nekretnine na obali trebali znati„ koje su prezentirali izrađivači, mr.sc. Darija Povh Škugor i urbanist Gojko Berlengi.

Ove su preporuke izrađene u okviru procesa provedbe Plana integralnog upravljanja obalnim područjem Šibensko-kninske županije, odnosno Obalnog plana, i dio su projekta „Integracija učinaka klimatske varijabilnosti u nacionalne strategije za primjenu Protokola o integralnom upravljanju obalnim područjem na Mediteranu“.

Klimatske promjene donose nove izazove, ali i priliku za promjenu uvriježenih načina djelovanja i primjenu načela održivog razvoja. Jedan od čestih razloga ranjivosti naselja na poplave uzrokovane obilnim kišama jest vrlo nizak udio upojnih površina. Inzistiranjem na većem udjelu zelenih površina, parkova i drvoreda se, uz poboljšanje kvalitete zraka, ujedno povećava udio upojnih površina koje smanjuju pritisak na sustave oborinske odvodnje, a smanjuje se i nastajanje toplinskih otoka za vrijeme velikih vrućina, stoji, između ostaloga, u Preporukama.

 „Prihvaćanje preporuka od strane jedinica lokalnih samouprava, stanovnika obalnog područja, vlasnika zemljišta, investitora i gospodarskih subjekata donijelo bi višestruke koristi svim akterima u obalnom području i dugoročno bi doprinijelo očuvanju obalnih prirodnih resursa za buduće generacije.“, kazali su izrađivači Preporuka i naglasili kako je potrebno osigurati racionalnu potrošnju obalnog prostora i nultu toleranciju na bespravnu izgradnju u obalnom pojasu.

„Sljedeći korak je prezentirati ove Preporuke predstavnicima jedinica lokalne samouprave, investitorima i široj javnosti, jer jedino zajedničkim snagama možemo doći do dugoročno boljih i ekološki prihvatljivijih rješenja.“, zaključila je ovaj dio sjednice pročelnica Upravnog odjela za zaštitu okoliša i komunalne poslove Šibensko-kninske županije dr.sc. Sanja Slavica Matešić.

Po završetku rasprave i usvajanja Preporuka, dr. sc. Neven Cukrov, s Instituta Ruđer Bošković  održao je prezentaciju na temu emisije toksičnih metala iz turističkih, nautičkih plovila.